91 ODU Student-Athletes Named to G-MAC Academic List

91 ODU Student-Athletes Named to G-MAC Academic List

G-MAC RELEASE

INDIANAPOLIS – Ohio Dominican placed 91 student-athletes on the Great Midwest Athletic Conference's All-Academic team for the 2018-19 year.

To be named to the G-MAC Academic All-Conference team, the student-athlete must have a minimum of a 3.30 cumulative grade-point average on the 4.00 system. Overall, 1,967 athletes from the G-MAC were recognized, which breaks the conference's previous record of 1,227, which was set in 2017-18.

Of ODU's honorees, 16 are coming from the women's soccer team, the most of any Panther program. Baseball and Football tied for the most on the men's side with 14 award winners each.

Below is a list of the Ohio Dominican student-athletes who are being recognized by the conference office.

NAME YEAR SPORT HOMETOWN
Mitchell Bault Sr. Baseball Maineville, Ohio
Logan Brewer Jr. Baseball Ashland, Ohio
Clayton Davies Jr. Baseball Massillon, Ohio
Logan Giddings R-Jr. Baseball Pickerington, Ohio
Brennan Hatten Jr. Baseball Fairfield, Ohio
Robbie Jobe Sr. Baseball Grove City, Ohio
Colin Kaucher Sr. Baseball Toledo, Ohio
Jace Komminsk Sr. Baseball Westerville, Ohio
Joey Machuga Jr. Baseball Canfield, Ohio
Zach McDonough So. Baseball Cincinnati, Ohio
Kenny Pettay So. Baseball Groveport, Ohio
Ben Speer R-So. Baseball Mason, Ohio
Derek Thobe Sr. Baseball Coldwater, Ohio
Tim Zeller So. Baseball Mt. Vernon, Ohio

 

NAME YEAR SPORT HOMETOWN
Cory Contini Sr. Football Dover, Ohio
Dauson Dales So. Football Defiance, Ohio
Evan Ernst R-Fr. Football Mason, Ohio
Jake Garrison R-So. Football Clarksville, Ohio
Seth Gerken R-Jr. Football Napoleon, Ohio
Tristan Kehres Sr. Football Shelby, Ohio
Ryan Louallen R-So. Football Seymour, Tenn.
Logen Neidhardt So. Football Hicksville, Ohio
Jed Quackenbush So. Football Newark, Ohio
Jamil Robinson R-Jr. Football Hallandale, Fla.
Blake Skuratowicz Jr. Football Lewis Center, Ohio
Ross Thompson Sr. Football Delphos, Ohio
Robert Vargo Sr. Football Martins Ferry, Ohio
Vincent Verbiar R-So. Football Aurora, Ohio

 

NAME YEAR SPORT HOMETOWN
Ben Casanova Sr. Men's Basketball Sylvania, Ohio
Sam Hickey Jr. Men's Basketball Toledo, Ohio
Ryan Hoyng Sr. Men's Basketball Celina, Ohio
Matt King So. Men's Basketball Mason, Ohio

 

NAME YEAR SPORT HOMETOWN
Bobby Bogantz Sr. Men's Track & Field / Cross Country Sunbury, Ohio
Alex Botello Jr. Men's Track & Field Hilliard, Ohio
Benjamin Cook So. Men's Track & Field Mt. Vernon, Ohio
Isaiah Smith Jr. Men's Track & Field Logan, Ohio

 

NAME YEAR SPORT HOMETOWN
Jack Casebolt Sr. Men's Golf Pickerington, Ohio
Alex Heban So. Men's Golf Toledo, Ohio
Blake Saffell Jr. Men's Golf Somerset, Ohio

 

NAME YEAR SPORT HOMETOWN
Aaron Ashby So. Men's Soccer Zanesville, Ohio
Cameron Christian Jr. Men's Soccer Pataskala, Ohio
Ian Crook So. Men's Soccer Cincinnati, Ohio
Cooper Johnson So. Men's Soccer Urbana, Ohio
Foster Martin So. Men's Soccer Kings Mills, Ohio
Alec Matthew Sr. Men's Soccer  Pataskala, Ohio
Matthew Pardi Jr. Men's Soccer Worthington, Ohio
Yujiro Yamada Sr. Men's Soccer Tsukuba, Japan

 

NAME YEAR SPORT HOMETOWN
Cayla Bensman Sr. Women's Basketball Anna, Ohio
Brittleigh Macaulay Jr. Women's Basketball Big Prairie, Ohio
Alexis Overly Sr. Women's Basketball Chillicothe, Ohio
Angela Troyer So. Women's Basketball Sugarcreek, Ohio
Alexa Fisher Jr. Women's Basketball Powell, Ohio
Olivia Fox So. Women's Basketball Newark, Ohio

 

NAME YEAR SPORT HOMETOWN
Micaela Carroll Sr. Women's Track & Field / Cross Country Parma, Ohio
Makaylah Downour Sr. Women's Track & Field Carroll, Ohio
Kylee Risinger-O'Malley So. Women's Track & Field / Cross Country Grove City, Ohio

 

NAME YEAR SPORT HOMETOWN
Ava Illig So. Women's Golf Seville, Ohio
Emma Romine Jr. Women's Golf Marysville, Ohio
Bailey Stephens Sr. Women's Golf Mt. Sterling, Ohio
Abby Swensen Jr. Women's Golf Milford, Ohio

 

NAME YEAR SPORT HOMETOWN
Emma Bergman So. Softball Oak Harbor, Ohio
Taylor Farmer Jr. Softball Mt. Blanchard, Ohio
Allison Fathbruckner So. Softball Delaware, Ohio
Abby Lamping Sr. Softball Cleves, Ohio
Raemon Meents So. Softball Downers Grove, Ill.
Kelly Mix Sr. Softball Baltimore, Ohio
Maria Simmonds Sr. Softball Columbus, Ohio

 

NAME YEAR SPORT HOMETOWN
Patricia Barreto Sr. Volleyball Findlay, Ohio
Anna Ficker Sr. Volleyball Cincinnati, Ohio
Jordan Jaeckin Sr. Volleyball Olmsted Falls, Ohio
Dharma Jolas So. Volleyball Fort Wayne, Ind.
Bailey Line Jr. Volleyball Westerville, Ohio
Kelly Nadler Sr. Volleyball Leipsic, Ohio
Rebecca Skidmore Sr. Volleyball Westerville, Ohio
Alexis Young Jr. Volleyball Gahanna, Ohio

 

NAME YEAR SPORT HOMETOWN
Allie Atkinson Sr. Women's Soccer  Ontario, Ohio
Samantha Buck So. Women's Soccer Reynoldsburg, Ohio
Lindsay Buten So. Women's Soccer Cincinnati, Ohio
Susan D'Isidoro Sr. Women's Soccer Twinsburg, Ohio
Anita Ferguson Sr. Women's Soccer Columbus, Ohio
Becca Gordon Sr. Women's Soccer Johnstown, Ohio
Taylor Rankin Jr. Women's Soccer Dearborn, Mich.
Madeline Reimbold Jr. Women's Soccer Fort Wayne, Ind.
Meghan Renius Jr. Women's Soccer Lambertville, Mich.
Lindsey Rentzsch Sr. Women's Soccer Dublin, Ohio
Shelby Shotton Jr. Women's Soccer Marion, Ill.
Erika Stauble So. Women's Soccer Hamilton, Ohio
Cheyenne Story Jr. Women's Soccer Canfield, Ohio
Lindsey Sullivan Jr. Women's Soccer Marysville, Ohio
Karissa Weekley So. Women's Soccer Zanesville, Ohio
Marissa Wierzbicki Sr. Women's Soccer Powell, Ohio